Visning av pågående träbyggnadsprojekt med sprutad hampakalk i Baskemölla Ekoby: nybyggnad av bostadshus och verksamhetshus. Med Sesam Arkitekter och Artekta Byggnadsaktiebolag.
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.
För byggande och arkitektur i ett mer ekologiskt och hållbart samhälle
BASKEMÖLLA | 31 AUGUSTI | kl. 14–16 Visning av pågående träbyggnadsprojekt med sprutad hampakalk i Baskemölla Ekoby: nybyggnad av bostadshus och verksamhetshus. Med Sesam Arkitekter och Artekta Byggnadsaktiebolag.
HJÄRNARP | 17 SEPTEMBER | kl. 11–17 Snickarfranck bjuder in till fest och ”Mini-mässa” med tema Ekobygg och Byggnadsvård I Hjärnarp. Kom och träffa Hållbart Byggande i Syd och andra ekobygg-företag på mässan – eller delta som utställare själv! Läs mer här: https://www.snickarfranck.se/allegardenhjarnarp
LÖVESTAD | 28 SEPTEMBER | kl. 14–16 Praktisk visning av renovering och tillbyggnad av skånelänga i lersten i Lövestad med bland annat hampakalksblock, cellglas och perlit. Med Ängelkottskompaniet, Cellglas Sweden och Ängmogruppen.
VANSTAD, SJÖBO | 20 OKTOBER | kl. 14–16 Visning av ett energisystem till en gård, med solvärme och vedpanna för uppvärmning samt solceller, vindkraftverk och batterilager för elproduktion. Ett robust energisystem med låga driftskostnader, låg miljöpåverkan och en hög grad av oberoende. Med Baltic Suntech.
Lämna ett svar
Du måste vara inloggad för att publicera en kommentar.